Dr. Anca-Narcisa Neagu – Știința și arta de a descoperi invizibilul

Complexul Muzeal Național „Moldova” Iași – Muzeul Științei și Tehnicii „Ștefan Procopiu” și Asociația „Aliance of Educators for Science, Technology, Engineering, Mathematics and Informatics” – ESTEEM România continuă seria „Seratelor Procopiu de la Palat”. Evenimentul lunii noiembrie, „Știința și arta de a descoperi invizibilul”, este realizat în colaborare cu „Arcadia” – Spitale și Centre Medicale. Gazda seratei va fi dr. Anca-Narcisa Neagu, Șef de lucrări la Facultatea de Biologie, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Întâlnirea va fi un bun prilej pentru elevi, studenți, cadre didactice și publicul larg de a pătrunde în domeniul fascinant al imaginilor obținute cu ajutorul microscopului optic. Știința perceperii realității microscopice se poate transforma în artă, ambele oferind o cale comună de înțelegere a mesajelor pe care celulele, țesuturile și organismele vii ni le transmit.
Vă invităm să participați la acest eveniment care va deschide o fereastră inedită spre lumea vie, dar mai ales spre propriul organism, pentru aprofundarea atât de necesară a cunoașterii de sine și a educației pentru sănătate.
Evenimentul se va desfășura joi, 23 noiembrie 2017, de la ora 18.00, în Sala „Ștefan Procopiu” de la Palatul Culturii.