Prof. dr. ing. Marian POBORONIUC – Interfețe creier – calculator: aplicații inginerești și medicale

Complexul Muzeal Național „Moldova” Iaşi – Muzeul Ştiinţei şi Tehnicii „Ştefan Procopiu” şi Asociaţia „Aliance of Educators for Science, Technology, Engineering, Mathematics and Informatics” – ESTEEM România continuă seria „Seratelor Procopiu de la Palat” cu evenimentul lunii Februarie 2020:

Interfețe creier – calculator: aplicații inginerești și medicale

Revin în calitate de gazde ale Seratei Marian POBORONIUC, Profesor de Robotică și Controlul Neuroprotezelor, asistat de: domnul Dănuț IRIMIA, Șef Lucrări, Alina BACIU asistent, Alexandru MITOCARU şi Andrei Iulian ROMAN doctoranzi, la Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică și Informatică Aplicată a Universității Tehnice Gheorghe Asachi din Iași.
In Serata din luna Mai 2018 cei doi invitați au introdus publicul larg în lumea provocatoare a sistemelor tip robot și a interfețelor creier – calculator care pot schimba viața noastră de zi cu zi.
De data aceasta aplicaţiile vor viza controlul neuroprotezelor şi interfeţe creier-calculator în domeniul medical al recuperării persoanelor cu handicap neuromotor datorat unor leziuni la nivelul sistemului nervos central (exp. accident vascular cerebral) şi perspective în a crea dispozitive inteligente care susţin deplasarea voluntară a persoanelor paralizate.

Evenimentul se va desfășura joi, 20 februarie 2019, de la ora 18.00, în Sala „Ştefan Procopiu”. Intrarea este pe bază de invitații. Vă așteptăm cu drag!